Bluszcz na kaszel

IMG_20140307_122708 [640x480 gazetka ramka]Bluszcz pospolity jest pnączem z rodziny araliowatych.
Ma niewielkie wymagania. Można go uprawiać w doniczce, w skrzynce na balkonie i w ogrodzie. Wspina się po podporach, przyczepiając do nich tzw. korzenie przybyszowe. Wspinając się bezpośrednio po murach może prowadzić do niszczenia cegieł lub elewacji, więc lepiej prowadzić go na drewnianych podpórkach. Z kolei bluszcz oplatający drzewa potrafi wspiąć się wysoko, nawet do 30 metrów, powodując nawet duszenie liści.
Bluszcz ma liście zimozielone 3-5-klapowe, choć liście u nasady pędów są bez klap, sercowate. Roślina ta rzadko kwitnie – pędy kwitnące mają jeszcze inne liście: jajowate, całobrzegie i zaostrzone. Zielonawe kwiaty pojawiają się w sierpniu i wrześniu. Owocem jest trująca (!) czarna jagoda.
Najłatwiej rozmnażać bluszcz przez sadzonki.

Liście bluszczu są na ogół ciemnozielone. Odmiany o pstrych liściach są delikatniejsze. Jest wspaniałą rośliną okrywową, tworząc kobierce szczelnie pokrywające ziemię. Na łódzkim kirkucie niczym kołdra bluszcz pokrywa całe połacie grobów wraz z alejkami między nimi.

2007-03-07-07a [640x480 gazetka ramka]Bluszcz w stanie dzikim występuje w Polsce dość rzadko na całym niżu; porasta drzewa i skały. Jest rośliną chronioną.

Właściwości lecznicze:
Liść bluszczu pospolitego Folium Hederae helicis zawiera saponiny trójterpenowe (hederyna), rutynę, garbniki, kwas chlorogenowy i kawowy, olejek eteryczny (falkarinon), żywicę; stosowany jako expectorans, sedativum, rubefaciens, anthirheumaticum, antiphlogisticum 2015-02-22-DSCF9044a [640x480 gazetka ramka]

Lek HederasalHederae helicis folii extractum siccum – syrop zawiera suchy wyciąg z liści bluszczu, jest bezcukrowy (może być stosowany przez cukrzyków) – działa wykrztuśnie, łagodnie rozkurcza oskrzela. Dla dzieci od 1 roku życia, osób dorosłych i w wieku podeszłym.

Źródła:

  • 350 roślin ogrodowych, R. Herwig i C. Riou, wyd. Elipsa, Warszawa 1995 (350 tuinplanten en hun toepassing, Zomer & Keuning Boecken B.V., Ede, 1980, tłum. E. Traczewska-Zych)
  • Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych, B. Broda, J. Mowszowicz, wyd. III, Warszawa, PZWL 1979
  • Ulotka Herbapolu
Ten wpis został opublikowany w kategorii bluszcz, choroby dróg oddechowych. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.