Bluszczyk kurdybanek

Łan kurdybanka

Łan kurdybanka


Podobno mrówki roznoszą jego nasiona. W każdym razie niedawno pojawił się w naszym ogrodzie – jeszcze 2-3 lata temu go nie było, a dziś całe łany kurdybanka!

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea L.) to pospolita roślina, która ma właściwości lecznicze. Zbiera się kwitnące pędy (Herba Glechomae); zawierają głównie garbniki i olejek eteryczny.

Kwitnący w maju kurdybanekZiele stosowane przeciw zatruciu ołowiem. W medycynie ludowej w postaci naparu stosowany przy przewlekłych nieżytach dróg oddechowych (astma), przeciw bólom żołądka, śledziony i wątroby, przy schorzeniach pęcherza i kamicy nerkowej.

Dawka jednorazowa wynosi 1 łyżkę ziela na napar.

Zewnętrznie używany do przemywania ran i w chorobach skóry, ze względu na delikatne działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

[zdjęcia własne]

Ten wpis został opublikowany w kategorii choroby dróg oddechowych, Zioła, żołądek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.   | 603 x

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>